Czy słyszeliście o antycznym masażu?
Niektórym z nas wydaje się, że terapia za pośrednictwem masażu to nowoczesna technika, która opracowaliśmy niedawno. Nie jest to prawda. Chociaż znacznie podkreślamy korzyści wynikające z masażu w dzisiejszych czasach, ludzkość praktykuje go prawdopodobnie od czasów starożytnych. Godne uwagi jest to, że pierwsze doniesienia na temat praktykowania masażu pochodzą sprzed 5000 lat. Dawno temu masaż polegał na holistycznej praktyce.
Co wiemy o pochodzeniu masażu? Jakie antyczne metody niegdyś stosowano?
Historia, którą wiążemy z terapią masażem, sięga prawdopodobnie ponad 3000 lat. W Indiach masaż był uznawany za święty system naturalnego leczenia. Wiemy o tym, że starożytni hindusi stosowali tak zwaną technikę Ayurveda. Oznacza ona w dosłownym tłumaczeniu zdrowe życie. Dawni propagatorzy tych technik uznali, że ludzie cierpią na choroby i niedołężności, gdy przestają być zsynchronizowani ze środowiskiem. Ponieważ hindusi żyli wówczas w zgodzie z naturą, ma to wiele sensu. W związku z tym praktykowali terapię masażem, która miała przywrócić równowagę organizmu. Ich wierzenia opierało się na tym, że organizm żyjący w harmonii, mógł leczyć się samodzielnie bez zewnętrznych wpływów.
Bezsprzecznie wraz z rozwojem kultury i historii, lecznicze metody wędrowały między kontynentami. Tak zwany masaż terapeutyczny był znany 2700 lat w Chinach i całej Azji Wschodniej. Oczywiście masaż przechodził liczne transformacje, których efekty obserwujemy aż po dziś dzień. Przykładowo dawne chińskie metody masażu leczniczego rozwijały się jako praktyka medycyny chińskiej. Masaż terapeutyczny w antycznych Chinach był bardzo popularny wśród wojowników, którzy zajmowali się sztukami walki. Ze względu na to, że masaż przywędrował z Indii, w Chinach praktykowany już przez taoistów nadal przypominał hinduskie metody. Prawdopodobnie wielu z nas słyszało i akupunkturze. Jest to w rzeczywistości odłam starożytnego masażu chińskiego. Akupunktura wraz z akupresurą i ziołolecznictwem, zostały opracowane właśnie w starożytnych Chinach.
Godne uwagi jest też to, że swoją cegiełkę do historii masażu dołożyli sławni buddyjscy mnisi. Mniej więcej 1000 lat przed naszą erą mnisi z Chin propagowali leczniczy masaż w Japonii. Japończycy powoli zaczęli pracować nad własną formułą i stworzyli popularny dziś masaż shiatsu. Masaż shiatsu polega przede wszystkim na umiejętnym nacisku punktów w organizmie. Wierzymy, że technika ta pozwala przywrócić balans w ciele człowieka. Pamiętajmy, że stosowanie specjalistycznego masażu wymaga znalezienia masażysty z odpowiednimi umiejętnościami manualnymi.
Terapia masażem za czasów starożytnej Grecji i Imperium Rzymskiego
Ponieważ Egipcjanie mieli ogromny wpływ na kulturę starożytnych Greków, nie zdziwiło nas rozprzestrzenianie się kultury masażu w antycznej Europie. Ze względu na różnorodność ówczesnej kultury masaż przyjmował różne formy. Z tego, co nam wiadomo, Grecy chętnie wykorzystywali masaż przede wszystkim w kręgach sportowych. Atleci, wojownicy i inni sportowcy wierzyli, że odpowiedni masaż zapewni ich organizmowi relaks i odżywienie. Godne uwagi jest to, że masaż nie zawsze pełnił funkcję relaksacyjną. W rzeczywistości dawniej często traktowali masaż jako zabieg. W rzeczy samej zajmowali się nim lekarze. Lekarze ci stosowali prawdopodobnie różne mieszanki ziół. W ten sposób zwiększali efektywność takiego masażu. Godne uwagi jest to, że owiany wieloma legendami Hipokrates zalecał masaż za czasów swojej kariery medycznej. Łączył terapie masażem wraz z odpowiednią dietą i ćwiczeniami. Starożytni Grecy podchodzili do masażu bardzo poważnie. Wnioskując po funkcji, która miał pełnić masaż, wierzyli w to, że przywraca on równowagę zdrowotną.
Powiemy też kilka słów o masażu w starożytnym Rzymie. Ponieważ rzymski lekarz Galen już w I wieku przed naszą erą stosował techniki masażu, nie omieszkamy tego faktu. Już wtedy obywatele miast mieli świadomość dotyczącą tego, że masaż dobrze oddziaływał na zdrowie. Mówiło się o pobudzaniu krążenia i wielu innych zdrowotnych plusach masowania ciała. Ponieważ biedni ludzie nie mogli pozwolić sobie na prywatne masaże, korzystali z publicznych łaźni. Niektóre z nich działały podobnie do dzisiejszych salonów SPA. Z kolei zamożni obywatele starożytnego Rzymu, mieli swoich własnych masażystów w domach. Od tamtych czasów popularność masażu nieustannie rosła, czego efekty widzimy dzisiaj na całym świecie.