Nietrzymanie moczu: leczenie – co warto wiedzieć?
W jaki sposób można leczyć nietrzymanie moczu? Co możesz robić samodzielnie w domu, aby uzyskać lepsze rezultaty? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.
Leczenie nietrzymania moczu
Nie jest żadną tajemnicą, że nietrzymanie moczu to bardzo wstydliwa i kłopotliwa dolegliwość, za którą mogą kryć się też poważniejsze schorzenia. Dlatego jeśli zauważysz u siebie jakiekolwiek objawy nietrzymania moczu, jak najszybciej należy skontaktować się ze specjalistą. Po dokonaniu odpowiedniej diagnozy i rozpoznaniu przyczyny, wdrożone zostanie postępowanie lecznicze. Aby dowiedzieć się o tym więcej, nie musisz wpisywać w wyszukiwarce hasła „nietrzymanie moczu leczenie”. Jeśli dokucza Ci jakikolwiek rodzaj nietrzymania moczu, możesz aktywnie włączyć się w proces leczenia na co najmniej 3 sposoby:
- całkowite zaprzestanie lub ograniczenie spożywania kofeiny i alkoholu,
- obniżenie masy ciała, jeśli masz nadwagę lub doskwiera Ci otyłość,
- ograniczenie spożywania płynów w niektórych sytuacjach.
Nietrzymanie moczu – leczenie
Zależnie od zaleceń lekarza wdrożone mogą być różnorodne metody leczenia nietrzymania moczu. Do jednych z najpopularniejszych metod należą ćwiczenia mięśni Kegla, czyli tzw. mięśni dna miednicy. Ćwiczenia mięśni Kegla nie wymagają specjalnych warunków do treningu, najważniejsza jest regularność – 3 razy dziennie przez co najmniej 3 miesiące. Dopiero po takim czasie możesz zaobserwować faktyczne rezultaty. W pierwszym etapie nauczysz się odpowiednio napinać mięśnie. W tym miejscu nie będziemy podawać szczegółowej metodyki, aby ją poznać, najlepiej udać się do lekarza specjalisty lub przeszkolonego fizjoterapeuty. Ważne jest jednak to, aby ćwiczyć w różnych pozycjach, do powoduje dodatkową stymulację mięśni dna miednicy.
Zmiana stylu życia
W procesie leczenia niezbędna jest także zmiana trybu życia. O części elementów wspomnieliśmy już wcześniej, jak np. odstawienie alkoholu i kofeiny czy obniżenie masy ciała. Odnośnie do stylu życia bardzo ważne jest także uregulowanie codziennych zajęć – w ten sposób lepiej nauczysz się „kontrolować” swoje nietrzymanie moczu. Ponadto musisz pamiętać o systematyczności, dotyczy to nie tylko treningu mięśni Kegla, ale też np. treningu pęcherza. W przypadku nietrzymania moczu tylko regularne działania przynoszą rezultaty, dlatego musisz uzbroić się w cierpliwość.
Przyjmowanie leków
Przy nietrzymaniu moczu niektórych typów pomocne jest również przyjmowanie leków. Oczywiście muszą być one przepisane przez lekarza i należy je przyjmować wyłącznie z zaleceniami specjalisty. Jeżeli wystąpią jakiekolwiek objawy uboczne, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Na koniec trzeba dodać, że w niektórych przypadkach (np. przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu) przeprowadza się również leczenie chirurgiczne. Czasem jednak nawet takie postępowanie nie zapewnia długotrwałego efektu. Mimo to pamiętaj – nietrzymanie moczu to dolegliwość, z którą możesz sobie poradzić i wiele zależy od Twojego nastawienia.